Endeksler (Yİ-ÜFE ve TÜFE)

Endeksler (Yİ-ÜFE ve TÜFE)
Son Sürümde Yapılan

Nisan 2023 endeksleri yüklendi.

Yönetici Notu

Bu program, yurt için üretici fiyat endeksleri kullanılarak hesaplanan yeniden değerleme oranlarını ilan edilmeden önce görebilmek, kira artışlarında müracaat edilen tüketici fiyat endeksleri hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla üretilmiştir.

Program ile yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), tüketici fiyat endeksi (TÜFE) takibi yapılabilmekte ve bu bilgiler Enflasyon Düzeltmesi, Mali Tablolar Analizi, Yeniden Değerleme, vb. programlarımızda otomatik güncellenerek kullanılmaktadır.

Gerek Yİ-ÜFE ve gerekse TÜFE için aylık değişim, bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim, bir önceki yılın aynı ayına göre değişim, 12 aylık ortalamalara göre değişim hesaplanmaktadır. Yİ-ÜFE için ayrıca bu dönem, son üç dönem artış oranları da gösterilmekte, kuyumcular dışında enflasyon düzeltmesi yapılıp yapılmayacağı da bildirilmektedir.

Programda ek olarak; endeks nedir, hangi endeks kullanılacak, fiyat endeksleri ne demektir, üretici fiyatları endeksi ne demektir, aylık değişim oranı nedir, Aralık ayına göre değişim oranı nedir, geçen yılın aynı ayına göre değişim oranı nedir, yeniden değerleme oranı nasıl hesaplanır, enflasyon düzeltmesi uygulanma şartları gibi konularda kısa hatırlatıcı bilgiler de verilmektedir.

Bu program Atc Tools programının ayrılmaz bir parçasıdır. Atc Tools programını tetkik veya indirme için burayı tıklayınız.