Güvenli Silme

Güvenli Silme
Son Sürümde Yapılan

Yeni dağıtıma sunuldu.

Yönetici Notu

Bazen bir dosyayı ve içeriğini, güvenlik amacıyla geri kurtarılamaz biçimde silmeye ihtiyacınız olabilir. Bu gereksinim “Güvenli Silme” modülünün üretilme nedeni olmuştur.

Dosyaları Kurtarılamayacak Biçimde Silme

Bir dosyayı ya da bir dosyanın içeriğini yanlışlıkla sildiyseniz bu dosyayı ve içerdiği verileri kurtarmanın yollarına aşağıda değinilmektedir.

Bazen de bir dosyayı ve içeriğini, güvenlik amacıyla geri kurtarılamaz biçimde silmeye ihtiyacınız olabilir. Bu gereksinim “Güvenli Silme” modülünün üretilme nedeni olmuştur. Güvenli Silme verilerinizin kalıcı olarak silinmesini sağlıyor. Dosyalarınızı bu uygulama ile silerseniz içerisinde bulunan ikili kod ile silmek istediğiniz verinin üzerine birçok defa farklı ve anlamsız veriler yazıyor ve bu sayede sildiğiniz verinin izini kaybettirebiliyorsunuz. Silinecek verinin üzerine ne kadar veri yazılacağını ve hangi karakter yazılacağını siz belirleyebiliyorsunuz.

Silinen Dosyayı Kurtarmanın Yolları

Bir dosyayı ya da bir dosyanın içeriğini yanlışlıkla sildiyseniz, bunun ne kadar kötü bir duygu olduğunu bilirsiniz, hele ki o dosya üzerinde günlerce, haftalarca, hatta aylarca çalıştıysanız. Neyse ki bir dosyayı silmeniz dünyanın sonu değil. Aslında, çoğu durumda dosyayı geri dönüşüm kutusunda bulabilir ve kolaylıkla geri alabilirsiniz.

Geri Dönüşüm Kutusuna bakın

Geri Dönüşüm Kutusunu ya da çöp kutusunu çift tıklayarak içindeki her şeyi görebilirsiniz. Sildiğinizi düşündüğünüz dosyayı buldunuz mu? Masaüstünüze geri sürüklemeniz yeterli, şimdi çalışmanıza devam edebilirsiniz.

Geri dönüşüm kutunuzda yoksa, önce silinen dosyayı kurtarmak için deneyebileceğiniz birkaç şey daha var. Yedekleme yapıyordunuz umarım. Yapıyorsanız, yedeklemenin kurtarma hizmeti sayesinde dosyanızın önceki bir halini kurtarabilirsiniz. Bir gün öncesinden olabilir, ama bir günü kaybetmek her şeyi kaybetmekten daha iyidir.

Yedekleme yapmadınız mı?

Yedekleme yapmadıysanız ve dosyanız geri dönüşüm kutusunda da değilse, “Unerase” ya da “Data Recover” gibi adlar kullanan ücretsiz ya da ücretli uygulamaları ve çeşitli dosya kurtarma programlarından birini deneyebilirsiniz.

Bu program Atc Tools programının ayrılmaz bir parçasıdır. Atc Tools programını tetkik veya indirme için burayı tıklayınız.